Tavaly már igazán népszerű téma volt itt a blogon a házi porcelángyurma receptje. Emlékeztek még? Ez a porcelán hatású, hófehér, csillogó és elegáns, selymes, egységes textúrájú gyurma fillérekből elkészíthető, és nincs az a mennyiség, amelyet ne lehetne felhasználni az ünnepi készülődés során. Készüljenek belőle hófehér, csillogó díszek, vagy bájos angyalkák, mind olyan lesz, akár a frissen hullott puha hó, szóval nincs mese, ezt egyszerűen ki kell próbálnotok!
A tavalyi díszeket élénk, vibráló színű csillámporral és domború mintával díszítettem. EBBEN a posztban részletesen is olvashattok róla.
Idén annyiban módosítottam a kivitelezésen, hogy most már a nyújtás során megmintáztam a gyurmát. De ne szaladjunk ennyire előre.
A házi készítésű gyurmákról sokféle recept kering a neten, és a javuk nagyon jól használható, olcsó alapanyag (a legtöbbet leteszteltem). De nem mindegy, hogy milyen célra, milyen receptet választunk, mert az eredmények nagyon eltérőek lehetnek. Gyerekeknek például tökéletes megoldás a só-liszt gyurma is, de az igazán elegáns, szép kivitelű díszek készítésére ez az anyag alkalmatlan. Durva, szemcsés, repedezve szárad, és közel sem lesz hófehér. Ezt a sokféle házi gyurma receptet egyébként össze is gyűjtöttem egy külön posztba, ha érdekel titetek a téma, ERRE találjátok. Itt a legelterjedtebb gyurmákat mutatom be, és persze azt is, hogy melyik mire jó.
Aztán született még egy nagyon hasznos poszt a témában, ebben már kifejezetten a karácsonyi díszekre koncentráltam. Benne a TUTI RECEPT és rengeteg inspiráció.
A TUTI RECEPT egyébként tényleg nagyon egyszerű, és garantáltan működik, rengeteget használom.
- 1 csésze étkezési keményítő
- 2 csésze szódabikarbóna
- 1 és 1/4 csésze víz
A kimért hozzávalókat csomómentesen elkeverjük egy edényben. Alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett sűrűre főzzük (addig, amíg már nem lehet kevergetni, rátapad a kanálra). Ez tényleg pár perc csupán, a forrástól számítva szinte azonnal besűrűsödik. A gyurmát ezután nedves konyharuhában hűtjük ki. A felhasználás előtt pár órát érdemes pihentetni, sokkal könnyebb lesz ezután bánni vele. A pihentetett gyurmát gyúrjuk át keményítővel hintett felületen. A nyújtás során egy kevés keményítővel hintsük be a munkafelületet, nehogy véletlenül letapadjon. Én szilikonlapon dolgozom, vagy simán a konyhapulton.
Az egész műveletet megnézhetitek a legfrissebb videómban is, fogadjátok szeretettel:
Az idei díszek mintázásához egy régi festőhengert használtam, tökéletesen bevált. Persze sokféle módon érhettek el strukturált felületet: cukrászati mintázóhengerrel, nyomdával, keksznyomdával, pecsételőkkel, csipkével, faágakkal, levelekkel, használjátok a fantáziátokat bátran!
A díszek egy része a szép új lépcsőnket díszíti (a lépcsőm felújításáról szóló posztomat ERRE éritek el):
A díszek szobahőmérsékleten kb. egy nap alatt megszáradnak, de ez függ a vastagságuktól is. A gyurma sérülékeny, amíg meg nem szárad, ne nagyon piszkáljátok (én rajta szoktam hagyni a szilikonlapon, vagy a deszkán és csak akkor szedem fel, amikor teljesen száraz. Így biztosan nem lesz hullámos.) Ha valahol egyenetlen, finom szemcséjű csiszolópapírral, vagy sima körömreszelővel tökéletesíthetitek.
Kellemes karácsonyi készülődést kívánok!
A korábbi házi gyurmás posztjaim még egyszer:
Receptgyűjtemény: házi csodagyurmák
Házi porcelángyurma karácsonyi díszekhez
Dombormintás karácsonyfadíszek házi porcelángyurmából
Rengeteg karácsonyi ötletet találtok még a blogon, gyertek, nézzetek körül ERRE.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz te is a Színes Ötletek Facebook-közösségéhez, hogy a következőről se maradj le.
Ha még több kreatív ötletre szomjazol, kövess a Pinteresten!
Iratkozz fel YouTube csatornámra, és nézd meg a legfrissebb videóimat is!